ŠAC – šviesti, aprūpinti, padėti Mūsų vertybės: Atsakingumas Pasitikėjimas Sąžiningumas Pagarba Pagalba
Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena pasitikta netradiciniu renginiu – orientacinėmis varžybomis realioje ir virtualioje erdvėse „Knygnešių pėdsakais“. Renginyje dalyvavo mokyklos 5–6 klasių komandos bei grupė 6c klasės mokinių iš Kėdainių „Ryto“ progimnazijos. Mokiniai ne tik sužinojo naujų faktų apie knygnešystę, bet ir lavino informacijos paieškos virtualioje erdvėje įgūdžius, buvo aktyvūs orientacinių varžybų mokyklos teritorijoje dalyviai.
Renginio pradžioje komandoms teko pasirinkti kurios nors spaudos draudimo laikotarpiu Lietuvoje veikusios knygnešių draugijos pavadinimą. Taigi sekti knygnešių pėdsakais turėjo šešios mokinių draugijos – Garšvių, „Akstinas“, „Atgaja“, „Daukanto manta“, „Sietynas“, „Aušrinė“. Komandos, susiskirsčiusios į dvi grupes, vienu metu atliko skirtingas užduotis. Aktyvūs ir judrūs mokiniai keliavo į mokyklos kiemą, ten gavę mokyklos teritorijos topografinį žemėlapį skubėjo pasiekti penkis postus, kuriuose turėjo surinkti simbolines knygas. Vaikai gerai orientavosi ir greitai į mokyklos kiemą sugrįžo su „knygomis“.
Sunkesnė užduotis teko mokiniams, knygnešių pėdsakais sekusiems virtualioje aplinkoje. Nors 5–6 klasių mokiniai nemažai laiko praleidžia virtualioje erdvėje, ten jie dažniau ieško pramogų, o ne mokymuisi skirtos informacijos. Šįkart prie kompiuterių jie sėdo su užduočių lapais. Kokius žodžius įrašyti laukelyje, kad kuo greičiau rastum reikiamą informaciją, ar tikrai surasti faktai teisingi, ar šaltinis, kuriame rado informaciją, patikimas – ne vienas klausimas kilo internete paiešką vykdžiusiems vaikams. Atlikdami užduotis jie sužinojo naujų ir įdomių faktų apie žymųjį knygnešį Jurgį Bielinį, Kėdainių krašte gyvenusį draudžiamos spaudos platintoją, daraktorių, „Balanos gadynės“ autorių Mikalojų Katkų, slaptąsias mokyklas, Kaune Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje pastatytą knygnešių sienelę ir kt.
Pasibaigus orientacinėms varžyboms realioje ir virtualioje erdvėse, mokinių laukė dar vienas komandinis darbas – mokyklos teritorijoje surinktose knygelėse taip pat buvo užduočių. Teko perskaityti spaudos draudimo laikotarpiu gyvenusių garsių žmonių pavardes, užrašytas graždanka, raidžių margumyne rasti žodžius, susijusius su knygnešyste, datoms priskirti įvykius, o istorinėms asmenybėms – jų nuopelnus.
Nors renginyje buvo ir sportinė užduotis – orientacinės varžybos mokyklos teritorijoje, tačiau daugiau laiko bei pastangų iš mokinių pareikalavo būtent mokomosios istorijos bei lietuvių kalbos užduotys. Mokiniai pripažino, kad orientacinės varžybos virtualioje erdvėje jiems buvo sunkesnės nei realioje. Simboliška, kad varžybose daugiausia taškų surinko ir varžybų nugalėtojais pripažinta didžiausios ir žymiausios Garšvių knygnešių draugijos vardu pasivadinusi Juozo Paukštelio progimnazijos 6c klasės mokinių komanda.
Jolita Mickienė
Kėdainių Juozo Paukštelio prog-jos lietuvių kalbos vyresn. mokytoja
Daiva Ribikauskienė
Istorijos vyresn. mokytoja
Komentuokite naujieną